Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-VSKN105/08
Mfr. Part # :
VS-VSKN105/08
Description
MODULE DIODE 800V 105A ADD-A-PAK
DataSheet
VS-VSKN105/08 PDF
Price is not available, please RFQ
VS-VSKN105/08 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Structure:Common Anode - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):105 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):235 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):2000A, 2094A
  • Current - Hold (Ih) (Max):250 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 130°C (TJ)