Wickmann / Littelfuse N4240EA480
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
N4240EA480
Description
THYRISTOR PHASE 4240A 4800V DISC
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
N4240EA480 PDF
Price is not available, please RFQ
N4240EA480 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Structure:Single
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR
  • Voltage - Off State:4.8 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):4240 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):8200 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):300 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):4750A @ 60Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):1 A
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C