Wickmann / Littelfuse CLA40P1200FC
Mfr. Part # :
CLA40P1200FC
Description
MOD THYRISTOR DUAL 1200V I4-PAC
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
CLA40P1200FC PDF
Price is not available, please RFQ
CLA40P1200FC Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):40 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):63 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):650A, 700A
  • Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)