Wickmann / Littelfuse MCMA700P1600CA
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
MCMA700P1600CA
Description
BIPOLAR MODULE - THYRISTOR COMP
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
MCMA700P1600CA PDF
Price is not available, please RFQ
MCMA700P1600CA Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):700 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):1100 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):300 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):19000A, 20500A
  • Current - Hold (Ih) (Max):300 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 140°C (TJ)