Wickmann / Littelfuse MMO110-14IO7
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
MMO110-14IO7
Description
MODULE AC CONTROL 1400V ECO-PAC1
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
MMO110-14IO7 PDF
Price is not available, please RFQ
MMO110-14IO7 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:1-Phase Controller - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.4 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):51 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):81 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1000A, 1070A
  • Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)