IR (Infineon Technologies) TD500N16KOFTIMHPSA1
Mfr. Part # :
TD500N16KOFTIMHPSA1
Description
SCR MODULE 1800V 900A MODULE
DataSheet
TD500N16KOFTIMHPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
TD500N16KOFTIMHPSA1 Tech Specifications
  • Voltage - Off State:1.8 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):500 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):900 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):250 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):17000A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):300 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C