Wickmann / Littelfuse CMA30P1600FC
Mfr. Part # :
CMA30P1600FC
Description
MOD THYRISTOR DUAL 1600V I4-PAC
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
CMA30P1600FC PDF
Price is not available, please RFQ
CMA30P1600FC Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):30 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):47 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):55 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):400A, 430A
  • Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)