Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-VSKH91/14
Mfr. Part # :
VS-VSKH91/14
Description
MODULE THYRISTOR 95A ADD-A-PAK
DataSheet
VS-VSKH91/14 PDF
Price is not available, please RFQ
VS-VSKH91/14 Tech Specifications
  • Voltage - Off State:1.4 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):95 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):210 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):2000A, 2094A
  • Current - Hold (Ih) (Max):250 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)