IR (Infineon Technologies) TD280N18SOFHPSA1
Mfr. Part # :
TD280N18SOFHPSA1
Description
SCR MODULE 1800V 520A MODULE
DataSheet
TD280N18SOFHPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
TD280N18SOFHPSA1 Tech Specifications
  • Voltage - Off State:1.8 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):280 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):520 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):9000A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):150 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 130°C