IR (Infineon Technologies) TD285N16KOFHPSA2
Mfr. Part # :
TD285N16KOFHPSA2
Description
SCR MODULE 1600V 520A MODULE
DataSheet
TD285N16KOFHPSA2 PDF
Price is not available, please RFQ
TD285N16KOFHPSA2 Tech Specifications
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):285 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):520 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):12500A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):300 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C