Wickmann / Littelfuse MCC26-14IO1B
Mfr. Part # :
MCC26-14IO1B
Description
DUL THYRIS MOD 800-2200V 19-320A
DataSheet
MCC26-14IO1B PDF
Price is not available, please RFQ
MCC26-14IO1B Tech Specifications
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.4 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):32 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):50 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):520A, 560A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)