GeneSiC Semiconductor GA040TH65-227SP
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Mfr. Part # :
GA040TH65-227SP
Description
MOD THYRISTOR CUSTOM SOT227
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
GA040TH65-227SP PDF
Price is not available, please RFQ
GA040TH65-227SP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Single
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR
  • Voltage - Off State:6.5 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):40 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):69 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):-
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):30 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):-
  • Current - Hold (Ih) (Max):780 mA
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)