Rochester Electronics TD142N12KOFHPSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
TD142N12KOFHPSA1
Description
SILICON CONTROLLED RECTIFIER, 23
DataSheet
TD142N12KOFHPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
TD142N12KOFHPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):142 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):230 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):4800A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C