Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-VSKL300-08PBF
Mfr. Part # :
VS-VSKL300-08PBF
Description
MODULE THYRISTOR 300A INT-A-PAK
DataSheet
VS-VSKL300-08PBF PDF
Price is not available, please RFQ
VS-VSKL300-08PBF Tech Specifications
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):300 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):116 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):6500A, 6900A
  • Current - Hold (Ih) (Max):600 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 140°C (TJ)