Wickmann / Littelfuse MCD56-16IO1B
Mfr. Part # :
MCD56-16IO1B
Description
MOD THYRISTOR/DIO 1600V TO-240AA
DataSheet
MCD56-16IO1B PDF
Price is not available, please RFQ
MCD56-16IO1B Tech Specifications
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):64 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):100 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1500A, 1600A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)