IR (Infineon Technologies) TT320N16SOFHPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
TT320N16SOFHPSA1
Description
THYRISTOR MODULE 1600V 320A
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
TT320N16SOFHPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
TT320N16SOFHPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):320 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):520 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):-
  • Current - Hold (Ih) (Max):150 mA
  • Operating Temperature:130°C (TJ)