Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-VSKT430-20PBF
Mfr. Part # :
VS-VSKT430-20PBF
Description
MODULE THY 430A SMAGN-A-PAK
DataSheet
VS-VSKT430-20PBF PDF
Price is not available, please RFQ
VS-VSKT430-20PBF Tech Specifications
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):430 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):675 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):-
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):-
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):15700A, 16400A
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)