Wickmann / Littelfuse MCC240-65IO2
Mfr. Part # :
MCC240-65IO2
Description
THYRISTOR DUAL MODULE 240A 6500V
DataSheet
MCC240-65IO2 PDF
Price is not available, please RFQ
MCC240-65IO2 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Box
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:6.5 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):240 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):376 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):300 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):44000A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):300 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)