Wickmann / Littelfuse MCC72-12IO1B
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
MCC72-12IO1B
Description
MOD THYRISTOR DUAL 1200V TO240AA
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
MCC72-12IO1B PDF
Price is not available, please RFQ
MCC72-12IO1B Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):115 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):180 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1700A, 1800A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)