Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-T50RIA40
Mfr. Part # :
VS-T50RIA40
Description
SCR PHASE CONT 400V 50A D-55
DataSheet
VS-T50RIA40 PDF
Price is not available, please RFQ
VS-T50RIA40 Tech Specifications
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR
  • Voltage - Off State:400 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):50 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):80 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1310A, 1370A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)