Rochester Electronics TT104N12KOFKHPSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
TT104N12KOFKHPSA1
Description
PHASE CONTROL THYRISTOR MODULE
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
TT104N12KOFKHPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
TT104N12KOFKHPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Common Cathode - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):104 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):160 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.4 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):120 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):2050A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 140°C