Wickmann / Littelfuse MCD72-18IO1B
Mfr. Part # :
MCD72-18IO1B
Description
MOD THYRISTOR/DIO 1800V TO-240AA
DataSheet
MCD72-18IO1B PDF
Price is not available, please RFQ
MCD72-18IO1B Tech Specifications
  • Voltage - Off State:1.8 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):115 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):180 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1700A, 1800A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)