Wickmann / Littelfuse VHF28-16IO5
Mfr. Part # :
VHF28-16IO5
Description
BRIDGE RECT SGL PHASE 1600V 32A
DataSheet
VHF28-16IO5 PDF
Price is not available, please RFQ
VHF28-16IO5 Tech Specifications
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):28 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):-
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):65 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):300A, 330A
  • Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)