SMC Diode Solutions SSKT160-08
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Mfr. Part # :
SSKT160-08
Description
THYRISTOR MODULES - 800V, PACKAG
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
SSKT160-08 PDF
Price is not available, please RFQ
SSKT160-08 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):160 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):-
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):5000A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):400 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)