Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-VSKH500-16PBF
Mfr. Part # :
VS-VSKH500-16PBF
Description
MODULE DIODE 500A SMAGN-A-PAK
DataSheet
VS-VSKH500-16PBF PDF
Price is not available, please RFQ
VS-VSKH500-16PBF Tech Specifications
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):500 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):785 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):17800A, 18700A
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 130°C (TJ)