IR (Infineon Technologies) TD330N16KOFTIMHPSA1
Mfr. Part # :
TD330N16KOFTIMHPSA1
Description
SCR MODULE 1600V 520A MODULE
DataSheet
TD330N16KOFTIMHPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
TD330N16KOFTIMHPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):330 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):520 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):12500A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):300 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 130°C