Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-VSKT250-16PBF
Mfr. Part # :
VS-VSKT250-16PBF
Description
MOD THY/THY 1600V 250A MAGNA-PAK
DataSheet
VS-VSKT250-16PBF PDF
Price is not available, please RFQ
VS-VSKT250-16PBF Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):250 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):555 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):8500A, 8900A
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)