Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-VSKL136/14PBF
Mfr. Part # :
VS-VSKL136/14PBF
Description
MODULE DIODE 135A INT-A-PAK
DataSheet
VS-VSKL136/14PBF PDF
Price is not available, please RFQ
VS-VSKL136/14PBF Tech Specifications
  • Voltage - Off State:1.4 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):135 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):300 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):3200A, 3360A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)