Wickmann / Littelfuse MMO62-12IO6
Mfr. Part # :
MMO62-12IO6
Description
MODULE AC CTLR 1200V SOT-227B
DataSheet
MMO62-12IO6 PDF
Price is not available, please RFQ
MMO62-12IO6 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):25 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):39 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):400A, 430A
  • Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)