Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-VSKT26/16
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
VS-VSKT26/16
Description
MODULE THYRISTOR 27A ADD-A-PAK
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
VS-VSKT26/16 PDF
Price is not available, please RFQ
VS-VSKT26/16 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):27 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):60 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):400A, 420A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)