IR (Infineon Technologies) TD260N22KOFHPSA1
Mfr. Part # :
TD260N22KOFHPSA1
Description
SCR MODULE 2200V 450A MODULE
DataSheet
TD260N22KOFHPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
TD260N22KOFHPSA1 Tech Specifications
  • Voltage - Off State:2.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):287 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):450 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):9500A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):300 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C