IR (Infineon Technologies) TD430N22KOFTIMHPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
TD430N22KOFTIMHPSA1
Description
SCR MODULE 2200V 800A MODULE
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
TD430N22KOFTIMHPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
TD430N22KOFTIMHPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
  • Voltage - Off State:2.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):430 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):800 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):250 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):14000A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):300 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C