Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-VSKT170-14PBF
Mfr. Part # :
VS-VSKT170-14PBF
Description
MODULE DIODE SCR 170A MAGN-A-PAK
DataSheet
VS-VSKT170-14PBF PDF
Price is not available, please RFQ
VS-VSKT170-14PBF Tech Specifications
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.4 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):170 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):377 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):5100A, 5350A
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 130°C (TJ)