Powerex, Inc. PSS15S92F6-AG
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
PSS15S92F6-AG
Description
MOD IPM 6-PAC 15A 600V DIP
Catalog
Power Driver Modules
DataSheet
PSS15S92F6-AG PDF
Price is not available, please RFQ
PSS15S92F6-AG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Type:IGBT
  • Configuration:3 Phase
  • Current:15 A
  • Voltage:600 V
  • Voltage - Isolation:1500Vrms
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:25-PowerDIP Module (1.134", 28.80mm)