Micro Commercial Components (MCC) BZT52B16-TP
Manufacturer :
Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. Part # :
BZT52B16-TP
Description
DIODE ZENER 16V 410MW SOD123
Catalog
Diodes - Zener - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
BZT52B16-TP PDF
Price is not available, please RFQ
BZT52B16-TP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):16 V
  • Tolerance:±2%
  • Power - Max:410 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):40 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 12 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)