EIC Semiconductor, Inc. 1N5931ABULK
Mfr. Part # :
1N5931ABULK
Description
ZENER 1.5W, CASE TYPE: DO-41
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
1N5931ABULK PDF
Price is not available, please RFQ
1N5931ABULK Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bag
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):18 V
  • Tolerance:±10%
  • Power - Max:1.5 W
  • Impedance (Max) (Zzt):12 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 13.7 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
  • Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)