EIC Semiconductor, Inc. 1N5250BT/R
Manufacturer :
EIC Semiconductor, Inc.
Mfr. Part # :
1N5250BT/R
Description
DIODE ZENER 20V 500MW DO35
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
1N5250BT/R PDF
Price is not available, please RFQ
1N5250BT/R Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):20 V
  • Tolerance:±5%
  • Power - Max:500 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):25 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 15 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 200 mA
  • Operating Temperature:175°C (TJ)