Rectron USA BZT52B2V4
Manufacturer :
Rectron USA
Mfr. Part # :
BZT52B2V4
Description
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD-123
DataSheet
BZT52B2V4 PDF
Price is not available, please RFQ
BZT52B2V4 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):2.4 V
  • Tolerance:±2%
  • Power - Max:500 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):100 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 1 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA