Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor MMSZ5V6ET1
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
MMSZ5V6ET1
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123
DataSheet
MMSZ5V6ET1 PDF
Price is not available, please RFQ
MMSZ5V6ET1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.6 V
  • Tolerance:±5%
  • Power - Max:500 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):40 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 2 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C