J.W. Miller / Bourns CD1005-Z6V2
Manufacturer :
J.W. Miller / Bourns
Mfr. Part # :
CD1005-Z6V2
Description
DIODE ZENER 6.2V 200MW 1005
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
CD1005-Z6V2 PDF
Price is not available, please RFQ
CD1005-Z6V2 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.2 V
  • Tolerance:±5%
  • Power - Max:200 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):10 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 2 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C