Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) BZT52C47-7
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
BZT52C47-7
Description
DIODE ZENER 47V 410MW SOD123
Catalog
Diodes - Zener - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
BZT52C47-7 PDF
Price is not available, please RFQ
BZT52C47-7 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):47 V
  • Tolerance:±6%
  • Power - Max:410 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):100 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 35 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C