Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) BZX84C39W-7
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
BZX84C39W-7
Description
DIODE ZENER 39V 200MW SOT323
Catalog
Diodes - Zener - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
BZX84C39W-7 PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84C39W-7 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):39 V
  • Tolerance:±5%
  • Power - Max:200 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):130 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 27.3 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 125°C