Rectron USA BZT52B4V3
Manufacturer :
Rectron USA
Mfr. Part # :
BZT52B4V3
Description
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD-123
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZT52B4V3 PDF
Price is not available, please RFQ
BZT52B4V3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):4.3 V
  • Tolerance:±2%
  • Power - Max:500 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):90 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:3 µA @ 1 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA