Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor BZX84C8V2LT3
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
BZX84C8V2LT3
Description
DIODE ZENER 8.2V 225MW SOT23-3
Catalog
Diodes - Zener - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
BZX84C8V2LT3 PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84C8V2LT3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):8.2 V
  • Tolerance:±5%
  • Power - Max:225 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:700 nA @ 5 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)