Rectron USA BZX84C3V6W
Manufacturer :
Rectron USA
Mfr. Part # :
BZX84C3V6W
Description
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOT-323
DataSheet
BZX84C3V6W PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84C3V6W Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):3.6 V
  • Tolerance:±10%
  • Power - Max:200 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):90 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 1 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA