Central Semiconductor BZX84C2V4 TR
Manufacturer :
Central Semiconductor
Mfr. Part # :
BZX84C2V4 TR
Description
DIODE ZENER 2.4V 350MW SOT23
DataSheet
BZX84C2V4 TR PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84C2V4 TR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):2.4 V
  • Tolerance:±5%
  • Power - Max:350 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):100 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 1 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C