Rectron USA BZX84C5V1W
Manufacturer :
Rectron USA
Mfr. Part # :
BZX84C5V1W
Description
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOT-323
DataSheet
BZX84C5V1W PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84C5V1W Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.1 V
  • Tolerance:±10%
  • Power - Max:200 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):60 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:2 µA @ 2 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA