Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor MMBZ5250ELT1
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
MMBZ5250ELT1
Description
DIODE ZENER 20V 225MW SOT23-3
DataSheet
MMBZ5250ELT1 PDF
Price is not available, please RFQ
MMBZ5250ELT1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):20 V
  • Tolerance:±5%
  • Power - Max:225 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):25 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 15 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C