Rectron USA BZT52C2V7S
Manufacturer :
Rectron USA
Mfr. Part # :
BZT52C2V7S
Description
DIODE ZENER 2.7V 200MW SOD-323
Catalog
Diodes - Zener - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
BZT52C2V7S PDF
Price is not available, please RFQ
BZT52C2V7S Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):2.7 V
  • Tolerance:±5%
  • Power - Max:200 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):100 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 1 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA