Rectron USA BZT52B18S
Manufacturer :
Rectron USA
Mfr. Part # :
BZT52B18S
Description
DIODE ZENER 18V 500MW SOD-323
Catalog
Diodes - Zener - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
BZT52B18S PDF
Price is not available, please RFQ
BZT52B18S Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):18 V
  • Tolerance:±2%
  • Power - Max:500 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):45 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 12.6 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA